
У пральній машинці однією з найважливіших деталей є ТЕН. Він потрібен, щоб вода могла прогріватись до тієї температури, що необхідна для обраної програми, і підтримувалася такої температури до закінчення прання. Якщо ви хочете, щоб ваша пральна машина працювала якомога довше, подбайте про те, щоб її нагрівальний елемент був завжди в робочому стані. Про це Ви дізнаєтесь у статті.
Зміст:
Визначення поломки
Якщо ТЕН у пралці не працює, можна дізнатися не відразу, а через деякий час. Тобто навіть при неробочому нагрівальному елементі пралка працюватиме як завжди. Спочатку потрібно знати, ознаки того, що виникли проблеми з ТЕНом, тоді у вас буде привід перевірити нагрівальний елемент пралки. Таких ознак є кілька:
- у процесі роботи машини не нагрівається вода (визначити це можна по тому, чи нагрівається скло завантажувального люка);
- білизна гірше відпирається з тими самими засобами на тій самій програмі, що й раніше;
- одяг має неприємний запах вогкості, коли ви його дістаєте з пралки;
- при роботі машинка видає коди помилок, пов'язані з нагріванням;
- деякі машинки дають збій і не працюють чи підвисають, коли програма доходить до нагрівання.
Зверніть увагу! Якщо ви виявили хоча б одну з перелічених вище ознак, то слід знати, що причина того може бути в перегорілому ТЕНі. Для підтвердження чи спростування цього факту перевірте його працездатність.
Якщо ТЕН працює, то причину потрібно шукати у наступному:
- обрив деталей чи його замикання. В результаті чого пралка перестане працювати зовсім або запуститься, але не на великий період часу, адже інші запчастини пралки можуть також вийти з ладу;
- несправність ланцюга нагрівача. У такому разі пралка може працювати, як і зазвичай, тоді визначити поломку складніше. А от якщо вона почала дуже довго прати, і зависати в процесі прання, є ймовірність того, що проблема саме в ланцюгу нагрівального елемента.
- зламався пресостат пралки. Ця деталь має спеціальний датчик, що контролює набір води. Коли прилад у робочому стані, вода набирається до необхідного рівня, після чого подається сигнал на електронну плату про необхідність включення нагріву. Якщо пральна машина вже тривалий час експлуатується, її датчики, що відповідають за рівень води, можуть забруднитись і не подавати сигнал про те, що необхідно включити нагрівання. У такому разі вам потрібно виконати чищення пресостату, а потім спробувати запустити пральну машину знову.
Важливо знати! Не ігноруйте збої в роботі пральної машини, якщо вона не випрала, або пере дуже довго, не нарікайте одразу на електроніку. Це машина не дає збій, а просить допомоги.
Далі у нашій статті ми розповімо, як працює ТЕН пральної машини.
Принцип роботи ТЕНа
Нагрівальний елемент зовні нагадує вигнуту трубку. Усередині цієї трубки вбудована пружина (зазвичай це струмопровідна ніхромова нитка), яка нагрівається при впливі на неї струму. Ще в цій трубці є спеціальний матеріал, що здатний передавати тепло від пружини до стінок трубки. З часом спіраль нагрівача зношується і може перегоріти. Теплопровідний ізоляційний шар навколо спіралі може розтріскуватися. Все це призводить до виходу з ладу ТЕНа. Якщо ви часто користуєтесь пральною машиною, не зайвим буде звертати увагу на працездатність цієї деталі.
Коли в машинці перестає нагріватись вода або є підозри, за іншими ознаками, що ТЕН вийшов з ладу, перевірте, чи це так насправді.
У якій частині пралки встановлено ТЕН
Розташування ТЕНа
Нагрівальний елемент виробник може встановити як в передній, так і в задній частині приладу. Щоб зрозуміти місцезнаходження ТЕНу потрібно зробити наступне:
- уважно огляньте побутовий прилад, відсунувши його від стіни. Якщо задня стінка машинки велика, то це свідчить про те, що нагрівальний елемент розташований ззаду;
- як варіант ви можете підняти машинку і заглянути під неї, це дозволить вам побачити точне розташування ТЕНа;
- ще можна зняти задню панель пральної машини та подивитися є там ТЕН чи ні;
- знявши захисну панель, зверніть увагу на низ барабана, саме там і буде розташований нагрівальний елемент.
Якщо в пральній машині ТЕН знаходиться спереду, то вам потрібно виконати все, в тій же послідовності, що написано вище, тільки знімається передня панель приладу.
Коли ви дісталися ТЕНу, не поспішайте його вилучати. Спочатку можна перевірити його на місці. Для цього від'єднуємо дроти, що йдуть до ТЕНу. Але будьте уважні — в цьому випадку потрібно зробити замальовку або фото як був підключений нагрівальний елемент, адже його потім потрібно буде підключати назад, і щоб все працювало потрібно правильно під'єднати.
Якщо ТЕН повністю витягуватиметься, то для цього потрібно відкрутити центральну гайку і втиснути болт всередину. Після цього дуже акуратно потрібно підчепити деталь, не пошкодивши при цьому ні ТЕН, ні бак. Щоб дістати запчастину, потрібно скористатися чимось пласким, це може бути ніж або викрутка. Залишилось ознайомитись з інформацією про перевірку ТЕНу.
Як перевірити ТЕН у домашніх умовах
Перед тим, як перевірити нагрівальний елемент, потрібно знати, якими повинні бути показники в нормі. В нормі опір ТЕНа коливається в районі 20 – 40 ОМ, це залежатиме від того наскільки потужна пральна машина. Є ТЕНи й більш потужні, їх опір може бути до 60 ОМ. Перевіряється нагрівальний елемент за допомогою спеціальних інструментів — мультиметра або тестера. Щоб розуміти, робоча деталь чи ні, потрібно виміряти її опір або продзвонити. Якщо опір ТЕНа менше 20 ОМ, це свідчить про те, що його треба замінити.
Як продзвонити ТЕН?
Мультиметр
Беремо мультиметр і виконуємо наступне:
- від'єднуємо нагрівальний елемент від мережі;
- видаляємо всі дроти, що йдуть до ТЕНу;
- на мультиметрі виставляємо режим, на якому вказується опір в Ом;
- приєднуємо прилад до клем нагрівального елемента.
Зверніть увагу! Якщо ТЕН робочий, то опір має бути вищим 20 Ом.Якщо прилад не вказує на опір, то причиною цього стала обірвана спіраль усередині нагрівального елемента, і її варто поміняти. Якщо опір на приладі прагне до нуля, — всередині ТЕНа є замикання.
Якщо всі показники в нормі, то вам потрібно перевірити нагрівач на пробій. Наприклад, спіраль може працювати без нарікань, а ось проводячий матеріал, може бути пошкоджений, а це призведе до того, що струм проходитиме через інші деталі пральної машини, наприклад через корпус. Трапляються випадки, коли кажуть, пральна машинка б'ється струмом. Це серйозна поломка, яка може призводити до виходу з ладу інших деталей, електронних плат, а іноді навіть спричинити травми та займання.
Як перевірити ТЕН на пробій?
- на мультиметрі потрібно обрати режим, що відповідає мегаомам;
- далі один провід мультиметра прикладаємо до клеми ТЕНу, а інший до клеми заземлення або корпусу пралки.
Якщо прилад показує хоч якийсь опір, це означає, що в нагрівальному елементі є пробій і його потрібно терміново замінити на інший ТЕН.
Перевіряємо ТЕН без вимірювальних приладів
Перевірити ТЕН можна в домашніх умовах без вимірювальних приладів, для цього є кілька методів:
- якщо немає серйозних причин для розбирання пралки, то зверніть увагу на лічильник електроенергії.
- запустіть пралку на повну потужність, встановіть температуру прання вище 60 градусів. Дивіться, як змінюються показники на лічильнику. Якщо він рахує швидше, то з ТЕНом все нормально; останнім часом у побуті найчастіше використовуються прилади, що вимірюють споживання струму або енергоефективність виробів. За їх показаннями також можна визначити роботу ТЕНу;
- огляньте уважно нагрівальний елемент, на ньому не повинно бути тріщин, здуття чи будь-яких інших механічних пошкоджень. А якщо вони є,ТЕН потрібно змінювати;
- якщо на корпусі виробу помітили чорні крапки, це говорить про пробої. Як правило, точки не видно через накип, тому необхідно зчистити її, щоб повністю переконатися в справності або поломці. Щоб усунути накип, потрібно замочити нагрівальний компонент у концентрованому розчині звичайної лимонної кислоти;
- перевірити можна за допомогою контрольної лампи.
Прилад вимірюючий споживання струму та енергоефективність
Захисне реле
Зверніть увагу! При встановленні ТЕНу в пральну машину будьте особливо уважні та обережні, щоб його не пошкодити. Крім цього потрібно встановити деталь на його кріплення. Якщо нагрівальний елемент опиниться вище, ніж належить, то в результаті може пошкодитися не лише він, але і барабан пралки. При низькому розташуванні ТЕНу можливе плавлення бака, що призведе до виходу його з ладу та появи течії. Не забувайте і про дроти ТЕНу, вони також повинні бути правильно підʼєднанні.

ТЕН 1950W 230мм з отв. Thermowatt

ТЕН 1700w 17см з отвором Kawai