
Кухонна духовка або духова шафа широко використовується в побуті. Завдяки наявності цього пристрою на кухні господині отримали можливість швидко готувати м"ясо, овочі і смачну випічку. Такі прилади рідко виходять з ладу, так як розраховані на довгий період експлуатації. Але, якщо все ж так відбувається, то необхідно розібратися в причині виходу з ладу духовки кухонної. Ремонт цього приладу краще довіряти фахівцеві, але є і такі випадки, коли можна обійтися без виклику майстра.
Зміст:
Типи, пристрій і принцип роботи духової шафи
Найпоширеніші причини виходу з ладу духовок кухонних
Рекомендації по ремонту духовки своїми руками
Правила профілактики поломок духовок і духових шаф, рекомендації та поради з очищення
Типи, пристрій і принцип роботи духової шафи
Перед тим як визначити причину несправності кухонної духовки або духової шафи, необхідно розібратися в їх пристрої. Внутрішньо розташування, тип і якість комплектуючих деталей, що різняться в залежності від виробника і типу побутового приладу. Духові шафи розрізняють за такими типами:
За способом нагріву:
• Електричні
• Газові
За способом управління:
• Залежні
• Незалежні
Зараз широкого поширення набули електричні духовки і духові шафи, так як їх раціональніше і вигідніше використовувати - електрику значно дешевше блакитного палива. Але при цьому вона створює додаткове навантаження на проводку в будинку, що вимагає додаткових запобіжних заходів при їх використанні.
Газовий тип пристроїв, вимагає деякого досвіду в приготуванні запечених страв.
Різниця між цими двома видами полягає в типі нагрівання і його місці розташування. Електричні духовки працюють за рахунок наявності нагрівального елементу - ТЕНа.
Найчастіше, він розташовується в верхній частині духовки, деякі побутові агрегати оснащуються також вертелом з двигуном для приготування особливих м"ясних страв.
Піч з електричним типом підключення мають ряд переваг, серед яких:
• Точна установка температурного режиму, підтримка певної температури протягом тривалого часу. Це дозволяє якісно і без особливих зусиль готувати різні страви.
• Можливість верхнього, нижнього і бокового розташування ТЕНів. Це також позначиться на якості страв - приготування буде проходити швидше. Зазвичай у верхній частині виробники встановлюють гриль, який відповідає за освіту рум"яної скоринки.
• Такі духові шафи легкі в монтажі, адже для їх роботи необхідно тільки наявність розетки.
Піч, що працюють на основі газу, мають газові пальники, які і виступають елементом нагрівання. Її монтаж складніший, ніж електричний аналог, так як обов"язковою умовою є наявність підведення газової труби або хоча б газового балона. Але при цьому вони швидше нагріваються і довше зберігають тепло, на відміну від електричних духовок.
Залежні і незалежні духовки розрізняються за способом управління: перший тип має загальну панель з варильною поверхнею, вони повинні бути встановлені в одному місці. Зовсім духові шафи розташовуються в нижній частині кухонного гарнітура, що може дещо ускладнити його обслуговування.
Другий вид оснащений власною панеллю керування і може монтуватися в будь-якій частині кухні і на будь-якій висоті, що робить використання такого типу пристрою зручнішим для господині.
Кожен з перерахованих вище типів духових шаф має основні функціональні вузли, без яких їх використання стає неможливим або вкрай незручним.
Основними елементами, які забезпечують працездатність електричної духовки є:
ТЕНи. Навіть в старих моделях духовок встановлено відразу кілька нагрівальних елементів.

ТЕН духовки 1300W 330х380 мм SANAL (Туреччина)

ТЕН духовки (верхній) Indesit C00081591

Мотор конвекції Samsung DG31-00014A
Вентилятор. Ця деталь необхідна для конвекції - вентилятор духовки забезпечує оптимальний розподіл гарячого повітря для рівномірного приготування їжі, щоб повітря концентрувався не тільки вгорі, але і надходив в нижню частину камери.
Не менш важливою деталлю в електричній духовці є регулятор температури і режимів, панель управління.

Терморегулятор (термостат) духовки EGO 55.17053.030

Перемикач режимів духовки Beko 263900054

Перемикач конфорок Ariston C00094902
Перший дозволяє встановити гранично точний показник температури, а на дисплеї відображається вся необхідна інформація про час приготування.
Також, всі духовки оснащені вентиляційними отворами, міцним внутрішнім і зовнішнім склом, гратами, ручкою.
Кухонні духовки, що працюють на газу, мають трохи інші основні елементи:
Газова лампа. Вона забезпечує нагрів усередині духовки для приготування їжі.
У газовому типі духовок відсутня вентилятор, так як тепло рівномірно розподіляється по всій камері. В іншому - пристрій ідентично з електричною духовкою.
Принцип роботи духовки дуже простий - за допомогою вищезазначених ТЕНів або пальника на газу, пристрій нагрівається всередині. Газ в пальник подається за допомогою термопари, що утворює систему газ-контролю. Саме ці деталі забезпечують роботу газового приладу. Установка режимів, часу і температури відбувається за допомогою панелі управління або регулятора. Необхідні продукти поміщаються всередину, де і відбувається приготування.
Найпоширеніші причини виходу з ладу духовок кухонних
Тепер, коли нам відомо небагато про будову та принцип роботи кухонної духовки, можна приступити до діагностики та виправлення проблеми. Для газових і електричних духовок він буде трохи різним, так як все ж відмінності в їх конструкції є суттєвими, а значить, методи діагностики і способи з рішення теж будуть відрізнятися.
В першу чергу розберемо проблеми і несправності електричних духовок, так як вони набули найбільшого поширення серед населення.
Перед тим як викликати майстра по ремонту, переконайтеся, що проблема взагалі існує, проведіть первинну перевірку.
Подивіться уважно, чи підключено пристрій до розетки і подається на нього живлення чи ні?
Також варто перевірити і стан самого проводу - чи немає на ньому ушкоджень, переломів або загинів. Про проблеми не з самою духовкою, а з елементом подачі електрики свідчить і темний нагар на вилці або розетці, або розплавлення зовнішньої обмотки кабелю.
Якщо все в порядку - значить, проблема криється всередині.
Проблеми з панеллю керування
Частою причиною виходу з ладу кухонних духовок є поломка системи управління духової шафи. При такому типі несправності, ви не зможете встановлювати таймер, температуру та інші функції, які надає пристрій. Зазвичай, таку поломку помітити нескладно - на дисплеї буде виведена відповідна помилка. Це стало можливим завдяки наявності системи самотестування.
Для того, щоб виправити цю проблему, потрібно замовити оригінальне комплектувальне на сайті виробника або в авторизованому сервісному центрі і провести заміну.
Вихід з ладу нагрівальних елементів
Визначити несправність теплового нагрівального елементу духовки досить просто - увімкніть пристрій і встановіть відповідну температуру. Вони бувають трьох видів: верхні, що встановлюються зверху, нижні - в нижній частині, і круглі - що встановлюються в центрі.
Визначте, чи підвищується температура всередині за допомогою руки і кухонної рукавиці. Для більш точного і безпечного способу рекомендується використовувати прилад під назвою пірометр. З його допомогою легко можна визначити рівномірність розігрівання і температуру на будь-якій поверхні і площі.
Не рекомендується проводити самостійну заміну ТЕНа, так як для цього потрібні технічні знання.
Поломка вентиляторів
Як ми вже знаємо, в пристроях, які працюють за допомогою електрики, встановлюються вентилятори духовки для того, щоб забезпечувати рівномірний розподіл потоку гарячого повітря по всій площі духовки або духової шафи. Першими ознаками такої поломки виявляться нерівномірне приготування страв. Роботу вентиляторів забезпечує двигун, на крильчатці якого може збиратися пил і бруд, що значно утруднить його роботу. Вентилятор теж варто очистити, так як він постійно контактує з маслом і жиром.
При такій поломці ремонт краще довірити професіоналу, адже доведеться розібрати духовку.
Також варто звернути увагу на справність роботи термореле, перемикачів режимів і температур, які також не дадуть духовці нормально і повноцінно функціонувати.
Газові духовки мають більш складний пристрій, ніж електричні, і навіть до діагностики неполадок варто підходити з особливою обережністю. Переконайтеся, що не заблоковано вентиль подачі газу на основній трубі і не пошкоджений шланг подачі газу безпосередньо в духовку. Якщо все в порядку, то проблема криється в іншому.
Несправність термопари
Ця система забезпечує нормальну подачу газу і відповідає за розпалювання пальника. Якщо ж та духовка не розпалюється, то причина в цьому може бути в наступному:
Поломка або зсув електромагнітного клапана, що не дає достатньо прогрітися духовці.
Забруднення клапана
Природний знос одного з елементів системи
Якщо проблема все-таки з наконечником клапана термопари, то духовка буде відразу ж відключатися після відпускання кнопки. Ця деталь підлягає тільки повній заміні.

Термопара 50см для газових плит Gorenje 162120

Термопара для плити Ariston C00052986

Терморегулятор механічний KST220 (10A, 250V)
Проблеми в роботі термостата
Термостат виконує одну з найважливіших функцій - підтримує і прогріває духовку до певної температури. Він дуже часто виходить з ладу і при несправності підлягає повній заміні.
Рекомендації по ремонту духовки своїми руками
Якщо ви все-таки визначили причину несправності і володієте достатніми знаннями і навичками для цієї маніпуляції, то дотримуйтеся декількох простих і базових правил по ремонту техніки.
Насамперед, при ремонті або заміні будь-якого з перерахованих вище елементів електричної духовки необхідно обов"язково відключити пристрій від мережі. Для цього витягніть шнур живлення з розетки.
Перед виконанням ремонтних робіт з газовою плитою необхідно припинити подачу газу - закрутити вентиль на газовій трубі. Всі дії вимагають особливої обережності і навичок, тому ремонт такої техніки як газова духовка, краще довірити досвідченому майстру з сервісного центру. Так як і електрика, і газ - є досить небезпечними для життя людини.
Правила профілактики поломок духовок і духових шаф, рекомендації та поради з очищення
Для того, щоб звести на мінімум поломку кухонної духовки, необхідно дотримуватися простих правил по використанню і очищення. Для того, щоб уникнути проблем з функціонуванням цього побутового приладу, потрібно дотримуватися кількох простих інструкцій:
• Вчасно проводити прибирання всіх поверхонь духової шафи
• Використовувати тільки якісні хімічні засоби для очищення
• Не використовуйте пристрій не за прямим призначенням
Залежно від типу духовки, методи її очищення можуть значно відрізнятися.
Так як духовки і духові шафи важко очищаються від жиру, масла та інших забруднень, виробники побутових приладів стали замислюватися, як же спростити процес очищення. При збиранні такого типу рекомендується використовувати очисні засоби, які мають дрібні абразивні частки.
На ринку представлені пристрої з такими типами очищення:
• Гідролізними
• Каталітичними
• Ппіролітичними
• Традиційним
Для духовок, що працюють від електрики притаманні всі чотири типи очищення, в той час як газові очищають тільки традиційним способом.
Гідролізний спосіб - один з найпростіших і легких. Духовка розігрівається до 50-90 градусах за Цельсієм, далі відбувається очищення за допомогою губки. Мінус такого методу в тому, що він малоефективний, але в той же час не витрачає багато енергії. Використовується в більшості кухонних духовок, таких як Gorenje, Bosch, Electrolux, Samsung та інших.
Каталітичний спосіб використовується для більш якісного очищення і ефективний при сильних забрудненнях. Цей метод передбачає використання особливої емалі, яка окисляє залишки жиру і бруду на стінках духовки. Мінус полягає в тому, що панелі, які встановлюються в духовку, швидко приходять в непридатність.
Піролітичний спосіб є найефективнішим з усіх перерахованих вище. Всі органічні залишки пиши просто згорають, так як духовка розігрівається до 500 градусів за Цельсієм. Але він вимагає великих витрат електроенергії, але при цьому гарантує повне очищення від сильних забруднень.
Традиційний спосіб очищення передбачає використання звичайної губки і спеціального миючого засобу. Він малоефективний і не здатний якісно очистити всі поверхні. Якщо ви боїтеся використовувати побутову хімію, то для прибирання можна використовувати звичайне господарське мило, соду або лимонну кислоту.
При дотриманні цих простих правил, ймовірність того, що ваша духовка вийде з ладу зводиться до нуля. Якщо все ж так сталося, то за ремонтом рекомендуємо звертатися до професіоналів, які зможуть швидко і якісно провести заміну зламаного елемента.

ТЕН духовки 1300W 330х380 мм SANAL (Туреччина)

ТЕН духовки (верхній) Indesit C00081591

Терморегулятор механічний KST220 (10A, 250V)
Часті питання про Духовки